ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK

    Öksürük vücudumuzun bir savunma mekanizmasıdır. Solunum yolunu zararlı dış etkenlerden korumaya yarar. Mikroplar solunum yoluna girdiğinde vücudun savunma hücreleri onları solunum yollarından içeriye ilerlemelerini engellemek için savaşa başlar. Öksürük refleksi uyarılır ve öksürük yoluyla bu mikroplar ve savaş sonucu oluşan artıklar dışarıya doğru süpürülür.

* Çocuğum öksürüyor, telaşlanmalı mıyım?

    Eğer çocuğunuzun genel durumu iyiyse, gülüyor, oynuyor ve beslenmesinde sorun yoksa öksürmesinde sorun yoktur. Çocuk öksürerek solunum yollarını temizlemeye çalışmaktadır. Lütfen doktorunuza danışmadan çocuğunuza öksürük kesici ilaçlar vermeyiniz, hastalığa karşı olan savunma mekanizmasını bozmuş olursunuz. Çoğunlukla çocuk balgamı çıkarmakta zorlanabilir, böyle durumlarda doktorunuz size yapışkan salgıyı incelten sıvılar ve ilaçlar önerebilir
Öksürük durumunda bol  su içirebilirsiniz. Çocuğunuzun alerjisi yoksa ıhlamur, rezene, nane-limon gibi bitki çaylarını ılıtarak verebilirsiniz. Solunum yollarının açık kalması önemlidir.

    Eczanelerde bulunan serum fizyolojikli burun damlalarıyla bebeğinizin burnunu açabilirsiniz. Her iki burun deliğine 3-5 damla damlatabilirsiniz. Çocuğunuz küçükse burun aspiratörü kullanabilirsiniz, büyükse sümkürmesini teşvik edebilirsiniz. Bu işlem bebeğinizi rahatlatacaktır. Çocuğunuzun odasının iyi havalanmış olmasına özen gösteriniz
Öksürük yanı sıra ateş, halsizlik, keyifsizlik, huzursuzluk, yemek yemeği/emmeyi reddetme varsa veya nefes alıp verirken burun kanatları belirgin bir şekilde açılıp kapanıyor ya da göğsünde belirgin bir şekilde inip kalkıyorsa doktorunuza başvurunuz.

Uz. Dr. Ünal Paltacı, Özel Doğu Akdeniz Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Defne-Hatay