ÇOCUKLARDA REFLÜ

ÇOCUKLARDA REFLÜ

ÇOCUKLARDA REFLÜ

    Normal koşullarda sindirim sistemimizde yenilen besinler ağızdan mideye doğru yol alır. Yemek borusunun kasılıp gevşemeleriyle bu hareket gerçekleşir. Yemek mideye ulaştığında ise yemek borusu ile mide arasındaki kas kasılarak çıkışı engeller. Bebeklerde kaslar tam gelişmemiştir, bazı çocuklarda ise midede yemek varken kapalı olması gereken kas biraz gevşek kalır. Bu durumlarda mide içeriği yukarıya doğru kaçabilir. Bebek gülerken, ağlarken ya da beslenme sonrasında kusabilir. İlk 4-5 ayda bu normal kabul edilmektedir ve fizyolojik reflü adını alır ve herhangi bir tedavi gerektirmez.


    Bazı bebeklerde ise mide kapağının gelişmesi gecikebilir. Mideden yukarı kaçış daha sık ve yoğun olur. Bebeğin gelişimi etkilenebilir. Ayrıca mide içeriği bazen solunum yollarına kaçabilir, bu durumlarda bebekte solunum yolları hastalıkları görülebilir. Bu durum gastroözefajiyal reflü adını alır ve tedavi gerektirir.


* Bebeğimi reflüden korumak için ne yapmalıyım?

    Öncelikle bebeğinizi dik konumda besleyiniz. Memeyi doğru kavramayan bebeklerde hava yutma ve mide şişmesi sonucu reflü artacağından memeyi uygun tuttuğundan emin olunuz. Bebeğinizi aşırı beslemeyiniz. Bebeğinizi mamayla besliyorsanız antireflü mamaları tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz kusuyorsa yatmadan hemen önce beslemeyiniz. Bebeğin gazını almak, kusan bebekleri beslenmeden sonra yarım saat dik pozisyonda tutmak ve beslenmeden sonra sol yanına yatırmak yararlı olabilir.